Rozkošní čtverzubci se nafukují a jsou životu nebezpečnou pochoutkou. Chcete je do akvárka?

1. únor 2023

Může být ryba roztomilá? Nafukující se čtverzubci vás přesvědčí i přes svou jedovatost. Víte, co je to fugu? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Existuje celkem hodně druhů čtverzubců, liší se zbarvením, velikostí i místem, kde žijí. Mohou se vyskytovat v mořích, ale i ve sladkých vodách nebo vodách brakických. Ty jsou slanější než sladká voda, ale méně slané než voda mořská. Trpasličí druhy můžete dokonce chovat i doma v běžném akvárku!

Všichni jsou ale neuveřitelně roztomilí. Jejich velké oči se pohybují nezávisle na sobě, proto mohou každým zírat jinam, mají silné zuby (odtud jejich jméno čtverzubci) a většina z nich se dokáže nafouknout jako balonek. To má zastrašit predátory, kteří je pak také nemohou snadno spolknout.

Čtěte také

Někteří čtverzubci jsou dost jedovatí. V tomto je proslulá ryba fugu. Zvláště v Japonsku jde o „nebezpečnou“ lahůdku. Nesprávná příprava a nedostatečné odstranění rizikových orgánů může vést k otravě a smrti strávníka. Proto je japonská vláda opatrná – šéfkuchař, který chce fugu připravovat, musí projít velmi těžkou zkouškou, aby získal povolení s touhle rybou nakládat.

Jak se čtverzubec nafukuje? Je to pro něj nebezpečné? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související