S vousy nebo bez? Může v nich být bakterií jako na záchodové míse

12. duben 2023

Kdy byl moderní plnovous a kdy naopak hladce oholená tvář? A věděli jste, že si do vousů pánové sáhnou až 700krát denně? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

V historii najdeme období, kdy byla hladce oholená tvář známkou té největší elegance, ale i doby, kdy byl mohutný plnovous nutností. I dnes jedni dávají přednost vousům, druzí ne. Ve vousech ale číhají bakterie. Muži s vousy si na ně totiž sahají i více než 700 krát za den.

Bakterií prý může být ve vousech podobné množství jako na záchodové míse a více než na nejšpinavějších částech psí srsti. Jejich důkladná hygiena je tedy opravdu důležitá. Už staří Babyloňané o své vousy pečlivě pečovali, vtírali si do nich olej a natáčeli je speciálními kleštěmi. Ve starém Egyptě si zase do bradek zaplétali zlaté nitě.

Kdy byly v moudě vousy a kdy naopak hladce oholená tvář? A který borec má plnovous dlouhý přes 5 metrů? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související