Kdo jsou Berbeři a proč jim ve stáří nešediví vlasy?

21. prosinec 2022

Kdo všechno patří mezi Berbery? Kde žijí, v čem chodí oblékaní a jak vypadá jejich písmo? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Berbeři je označení pro původní africké národy ze severní části Afriky. K berberské příslušnosti se aktuálně hlásí asi 40 milionů osob, zhruba polovina žije v Maroku.

Berbeři jsou tradiční společností, která pochází zhruba z roku 7000 př. n. l. Mají světle hnědou až tmavě žlutou pokožku, zešikmené oči, černé vlasy a tmavé husté řasy, ve stáří jim vlasy nešednou, ale rovnou vypadávají. Může za to sluncem vysušená pokožka.

Žijí hlavně na venkově nebo v malých městech ve velkých rodinách. Svá plátěná obydlí mají také často v pouštních oázách, kde chovají kozy a velbloudy, někdy ale taky kočují a jezdí z místa na místo.

Jak se říká jejich typickému oděvu? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související