Štorch naše předky považoval trošku za opice, říká spisovatel a chce tento pohled změnit svou knihou
S autorem knihy Ztracen v zemi mamutů Pavlem Radostou si budeme povídat o mamutech i člověku neandrtálském. Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.
Pan Pavel Radosta se kromě historie věnoval dříve také fotografii, kurátorství výstav a lesnickému výzkumu. Stal se z něj i spisovatel a napsal dobrodružný příběh Ztracen v zemi mamutů, o kterém si s moderátorkou Janou Rychterovou povídal v Klubu Rádia Junior.
Spisovatel si to musí vysedět
Pavel od malička rád hodně četl a to hlavně dobrodružnou literaturu. Proto ho napadlo, že by mohl zkusit napsat i svou vlastní dobrodružnou knihu. Jak se ale ukázalo, nebylo to tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.
„Člověk si myslí, že nápady samy přicházejí. Ale podstatné je si je vysedět. Není to jen náhlý popud, ale je to usilovná práce a usilovné přemýšlení,“ popisuje. Kromě dobrodružné literatury našel svou velkou zálibu i v historii, konkrétně v pravěku. Jedná se o velmi dlouhé období světových dějin, kdy se objevili i první předkové člověka.
Mamuti a pralidé
Čtěte také
Jeho vášeň k pravěku podpořilo i to, že pochází z Moravy, kde se podstatnou část naší historie zdržovali takzvaní lovci mamutů. Tohle označení můžeme znát i ze stejnojmenné slavné knihy Eduarda Štorcha.
Jenže podle Pavla ve slavném Štorchově díle některé věci neladí s aktuálními vědeckými poznatky. „Skončil s úpravami knihy někdy před druhou světovou válkou a od té doby se toho strašně moc změnilo,“ vysvětluje, „a to byl jeden z popudů, proč jsem se pustil do psaní této té knížky. Abych naše předky rehabilitoval, protože pan Štorch je považoval trošku za opice.“
Pavel se rozhodl svůj zájem o literaturu a pravěk spojit a díky tomu vznikla jeho knižní prvotina s názvem Ztracen v zemi mamutů. Pokud se o knize nebo o pravěku chcete dozvědět víc, pusťte si Klub Rádia Junior.
Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>
Související
-
Hraju si na pračlověka a někdo mi za to platí, pochvaluje si archeolog a experimentátor
Jak vypadal život v pravěku? Jan „Tonda“ Půlpán hledá odpovědi. V Klubu Rádia Junior prozradil i recept na dávný opalovací krém.
-
Dokážou vědci oživit mamuty a dinosaury?
Jak je to s klonováním? Jakou má životnost DNA? A kdo má větší šanci na svůj velký návrat mamuti nebo dinosauři?
-
Největší a nejmenší dinosauři. Kolik měřili a jaké zvuky vydávali?
Skutečně dinosauři vyhynuli? Jaké zvuky vydávali a jak vypadali? Můžeme se řídit tím, co vidíme ve filmu nebo je pravda trochu někde jinde? Jen si to poslechněte.
Nejposlouchanější
-
Pohádka o princezně Pampelišce. Kouzelné vyprávění s Vlastimilem Brodským a Jiřinou Jiráskovou
-
Strašlivé příhody z jedné rekonstrukce. Vtipné trampoty s dělníky vypráví Ota Jirák
-
Malostranský čaroděj. Vyprávění o tom, jaké by to bylo ocitnout se ve středověku
-
Tajemství Hrobaříků. Napínavá detektivka o záhadě z Olšanských hřbitovů