Který pták je nejmenší na světě? Jeho vejce jsou menší než zrnko kávy

1. prosinec 2022

Kalypta nejmenší denně navštíví až 1500 květů kvůli nektaru a váží necelé dva gramy. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Kalypta nejmenší je maličký druh kolibříka. Vyskytuje se pouze na Kubě a jednom přilehlém ostrově. Sameček je menší než samička, dorůstá pouze do délky 5,5 centimetru a váží necelé dva gramy.

Živí se nektarem a některé druhy rostlin dokonce přizpůsobily tvar svých květů tak, aby se k jejich nektaru dostaly právě jen kalypty nejmenší. Vejce kalypty je nejmenším ptačím vejcem vůbec, není velké ani jako zrníčko kávy.

Víc už vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související