V sumo neexistují váhové kategorie. Jaká přísná pravidla sumisté dodržují?

5. únor 2024

Jaká jsou pravidla tohoto v Japonsku oblíbeného sportu? Co jedí profesionální zápasníci a co výraz sumó vlastně znamená? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Sumo je v Japonsku národním sportem. Je spojené s řadou pravidel, pevně daných obřadů, tradic a symbolů. Česky znamená slovo sumó „bránit se“. Počátky má v japonském šintoismu a existuje určitě více jak 1000 let.

Cílem je zápasu sumo je vytlačit protivníka z kruhu vyznačeného ve čtvercovém ringu, kterému se říká dódžó (vyslovuje se jako dóžo). Prohrává i ten, kdo ztratí rovnováhu a dotkne se země něčím jiným než chodidlem. Zajímavé je, že narozdíl třeba od boxu v sumo nejsou žádné hmotnostní kategorie. Proti sobě tak mohou nastoupit borci s úplně jinou váhou a postavou.

Sumisté bývali v Japonsku vždy obdivovanými hvězdami. Musí ale dodržovat přísný režim. Nosí dlouhé vlasy, nesnídají a na veřejnost vycházejí v předepsaném úboru.

Proč sumisté před zápasem rozsypávají sůl a dupou? Jak dlouho trvá jejich souboj? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související