Věděli jste, že na světě neexistují dva stejné lidské hlasy?

19. únor 2024

Víte, co je akusticko – fonační reflex? Jaká disciplína se zabývá poruchami hlasu a jak se nazývá nejvyšší ženský hlas? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Lidský hlas je znak naší osobnosti a je jedinečný. Na světě totiž nejsou dva úplně stejné hlasy. Indové dokonce vnímají lidský hlas jako nejlepší hudební nástroj. Kde se ale náš hlas bere? Je to zvuk vznikající modulováním proudu vzduchu kmitajícími hlasivkami. A právě hlasivky jsou nejspíš nejdokonalejším svalem lidského těla.

Hlasy v různých výškových polohách mají různé názvy. S jejich označováním se setkáte například u zpěváků. Nejvyšší ženský hlas je soprán a nejhlubší kontraalt, u mužů je pak nejvyšší nazýván kontratenor a nejhlubší kontrabas. Pokud řešíme nějaké problémy s hlasem, je dobré zajít na foniatrii, jde o specializovanou disciplínu ORL, která se zabývá poruchami hlasu. 

Víc vám o hlase prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související