Víte, co je to pedikulóza a jak bojovat se vší dětskou?

5. duben 2023

Přežijí vši i mimo vlasy? Jak se s nimi dá bojovat? A souvisí vši se špatnou hygienou? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Už jste někdy měli vši? Nejspíš se to nikomu z nás alespoň jednou za život nevyhne. Vši se vyskytují všude na světě a člověka trápí téměř odnepaměti. Vši nesouvisí se špatnou hygienou, naopak se jim často skvěle daří v čerstvě umytých vlasech, v mastných jim to totiž víc klouže.

Pokud vás napadne veš dětská, říká se onemocnění, které vás kvůli tomu postihne pedikulóza. Tím, že veš saje naši krev, vznikají svědivé ranky a může se objevit infekce a ekzém. Veš dětská saje krev zhruba 5x denně, žije zhruba měsíc a naklade až 50 vajíček, které nalepí na vlasy. Těm se říká hnidy.

Jak se dá s těmito nepříjemnými parazity bojovat? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související