Rozumí psi lidské řeči? Chápou víc, než byste možná čekali

21. červen 2024

Co se děje v psím mozku, když člověk promluví? A je za tím trénink, nebo se tak psi už narodí? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Každý majitel psa si myslí, že mu jeho čtyřnohý parťák rozumí. I vědci si začínají myslet, že psi věnují opravdu lidské řeči více pozornosti, než bychom možná čekali. A moc dobře jí rozumějí. Dokáží rozpoznat stejná slova pronesená různými mluvčími a rozlišit význam pouze podle malých detailů. Tyto schopnosti byly přitom donedávna přisuzovány jen lidem.

Pes  je jedním z nejstarších zdomácnělých zvířat vůbec a ukázalo se, že štěňata se se schopností komunikace s lidmi už rodí. Automaticky navazují oční kontakt a bez předchozího tréninku reagují na jednoduchá gesta. Zjistilo se, že psi reagují na patnáct až 215 slov, znamená to tedy, že rozhodně dokáží pochopit víc, než jen jednoduché povely.

Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Všechny díly najdete tady na webu Rádia Junior >>

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související