Víte, proč se říká „koukáš jako puk“ a „spí jako dudek“? Budete se divit

26. duben 2022

Přemýšleli jste někdy nad tím, jestli spí pták dudek opravdu tvrdě? A proč se něčí pohled přirovnává k hokejovému puku? Všechno je to jinak! Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Podle odborníků, kterým se říká ornitologové, se spánek dudka chocholatého od spánku jiných ptáků nijak neliší. Přirovnání „spí jako dudek“ se dříve používalo jen u malých dětí. 

Říká se totiž, že nemluvně prý spí nejtvrdším spánkem tehdy, když se pokaká. A protože lidé dříve věřili, že mláďata dudků žijí v hnízdě plném exkrementů, použili tuhle podobnost jako přirovnání. Velmi se ale zmýlili. Zápach kolem hnízda dudka má úplně jiný původ. Jaký? Poslechněte si další díl Zvídavce a dozvíte se to.

A jak je to s tím přirovnáním „kouká (nebo čumí) jako puk“? Vždyť ten přece nemá oči, ne? Ve skutečnosti totiž nejde o hokejový puk, ale o kozla. Tomu se totiž na několika místech v Česku říká právě puk.

Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související