Co znamená, když se o někom řekne, že je renesanční člověk? A kdo byl Leonardo da Vinci?

23. září 2021

Co musíte umět, abyste byli „renesanční člověk“? A jaká tajemství skrývá osobnost slavného Leonadra da Vinci? Byl to malíř, vynálezce, filozof... a to zdaleka není vše!

Když o někom řekněme, že je renesanční člověk, znamená to, že se vyzná ve spoustě věcí, má přehled, je vzdělaný a taky toho dost umí. Jako geniální italský umělec Leonardo da Vinci, který žil právě v období renesance, tedy před nějakými pěti sty lety.

Leonardova Mona Lisa je vystavena v pařížském Louvru

Možná znáte jeho slavný obraz Mona Lisa. Leonardo ale taky organizoval bombastické oslavy a plesy pro šlechtu a dokonce i vymýšlel válečné stroje. Dnes bychom tedy řekli, že to byl nejen malíř, ale i vynálezce nebo organizátor párty :-) 

Víte, že obraz Mona Lisa byl ukraden a později zase objeven? Proč budí takovou pozornost? kdo je na něm vlastně namalován? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Dvě minutky plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související