Znáte „medvědokočku“ binturonga? Málo známá šelma pomáhá sázet fíkovníky

19. březen 2024

U nás není příliš známý. Pojďmě se o něm něco dozvědět. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Jméno binturong vám nejspíš nic neřekne, a přitom jde o moc zajímavé zvířátko. Je to největší cibetkovitá šelma. Pochází z tropických pralesů jihovýchodní Asie. Zdržuje se v nejvyšších patrech pralesa v korunách stromů, a tak umí výborně šplhat. Ve větvích dokonce i spí a odchovává mláďata.

Binturong žije v korunách stromů, ale umí i dobře plavat

Binturong se významně podílí na šíření semen nejrůznějších stromů, třeba fíkovníků. Semena projdou jeho trávicím traktem, a on je pak v trusu rozsévá po celém lese. Bez změkčení tvrdého osemení trávicími enzymy binturonga by semena vůbec nevyklíčila.

Binturong

Binturong má dlouhý chápavý ocas, což je u šelmy celkem výjimka. Jeho ocas je navíc tak silný, že se za něj může dvacetikilová šelma klidně zavěsit a unese ji. Jeho jméno má malajský původ, v angličtině se ale nazývá bearcat, tedy medvědokočka. Když se na něj podíváte na fotce, zjistíte, že označení sedí.

Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související