Kde žije nejvzácnější ryba světa? Halančíkovce ďábelského chrání vysoké ploty

29. únor 2024

Ďáblova díra fascinuje nejen tím, že v ní žije kriticky ohrožená rybka. Ví někdo, co se ukrývá na jejím dně? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Pásmo Amargosa v americké Nevadě nedaleko kalifornského Údolí smrti, které je jedním z nejsušších a nejteplejších míst na světě, ukrývá pod povrchem systém rozlehlých a vodou zaplněných jeskyní. Bránu do podzemního komplexu tvoří trhlina zvaná Ďáblova díra. Co leží na jejím dně, nikdo netuší. Potápěči se tam dostali zatím jen do hloubky 130 metrů a na dno nedohlédli.

Ďáblova díra v americkém státu Nevada

V jezírku v této trhlině žije drobná rybka zvaná halančíkovec ďábelský. Nikde jinde na světě ji nenejadete a její populace čítá posledních pár desítek kusů. Je proto zřejmě nejvzácnější rybou na světě.

Kvůli její ochraně Ďáblovu díru obklopuje i plot. Má zabránit lidem, aby rybkám ublížili, což se minulosti už stalo. Vědci dokonce nedaleko vybudovali speciální nádrž, kde několik rybek pro jistotu chovají v uměle udržovaném prostředí.

Víc už vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související