Žralok šotek je tvor z pravěku. Jak je velký?

18. květen 2023

Proč se mu říká živoucí zkamenělina? Který unikátní trik tenhle žralok umí? A je nebezpečný pro člověka? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Žralok šotek je jediný žijící druh žraloka z čeledi hlavorohovitých. Tento hlubinný druh žraloka žije v podstatě u mořského dna. Má růžovou kůži a opravdu výrazný profil s protáhlým zploštělým čenichem, který připomíná roh.

Hlasujte pro Zvídavce 
do 5. června 2023 se hlasuje v Anketě podcast roku. Udělejte Evě Sinkovičové radost a podpořte ji. Jak na to?

Chci podpořit Zvídavce >>

Jde v podstatě o živoucí zkamenělinu, oceány brázdí už více než 125 milionů let a za tu dobu se moc nezměnil. Vyskytuje se v Atlantském, Tichém a Indickém oceánu, ale nejhojněji obývá pobřeží Japonska. Průměrně měří zhruba 3 až 4 metry a váží zhruba 150 až 200 kilogramů.

Víc vám o tomhle zvláštním tvorovi prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení! Děkujeme Šimonovi, který nám poslat tip na tento díl.

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související