Alergičtí můžete být na pyl i vodu. Jak „funguje“ alergie, kolik lidí ji má a na co všechno?

24. květen 2022

Které potraviny patří mezi nejčastější alergeny? Kolik lidí v České republice alergií trpí? A jak se vlastně alergie léčí? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Jednou z úloh našeho imunitního systému je ničení škodlivých látek v těle. Pokud ale systém „chybně“ bojuje i proti běžně neškodným látkám, jde o alergii. Ta se projevuje třeba rýmou, vyrážkou nebo dokonce nebezpečným anafylaktickým šokem. Člověk pak může omdlít nebo se dusit.

V České republice alergií trpí více než dva miliony lidí. Alergenem (tedy tím, co alergii spouští) může být prakticky cokoliv. Mezi nejčastější alergeny patří některé potraviny (například mléko, arašídy, sója a další), zvířecí srst, prach nebo pyly. Překvapit vás ale mohou i alergeny dost neobvyklé. Mezi ty nejpodivnější patří třeba alergie na vodu a nízké teploty.

Jak se alergie léčí? Jsou dědičné, nebo je může „dostat“ kdokoli? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související