Člunozubec dokáže hodiny bez hnutí stát a ulovit i mládě krokodýla. Proč se ho místní lidé bojí?

5. září 2023

Kolik měří jeho mohutný zobák? A jaké zvuky vydává? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Tenhle impozantní veliký pták má rád africké bažiny s vysokým porostem. Ve stoje může měřit i 140 cm a rozpětí jeho křídel sdosahuje až 260 cm. Nejtypičtějším znakem člunozobců je skoro čtvrt metru dlouhý zobák ve tvaru člunu. Okraj zobáku je hodně ostrý, a slouží k porcování kořisti.

Člunozubec africký

Čtěte také

Pokud ho uvidéte v zoo, možná se vám bude zdát, že jde o sochu – dokáže totiž i hodiny nehybně stát. Vydává také legrační zvuky. Některé připomínají střelbu z kulometu, jiné hýkání, nebo bublání. 

Proč má člunozubec „obočí“ a proč se ho místní obyvatelé báli lovit? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související