Co je to kašmír, ze srsti kterého zvířete se vyrábí a jak o něj pečovat?

31. říjen 2022

Máte doma oblečení z kašmíru? Pak vlastníte malé bohatství. Jaké vlastnosti má tento materiál a kolik zvířat je potřeba na jeden svetr? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Proč jsou kašmírové svetry, čepice nebo šály tak drahé? Kašmírová vlna je jednou z nejdražších přírodních textilií. Oblečení, které se z kašmíru vyrobí, má úžasné vlastnosti, je velmi hřejivé, dokonce i 6x více než to z ovčí vlny. Je taky nebývale jemné, hebké a příjemné na dotek.

Je to vyčesávaná vlna, která se získává z koz kašmírských. Ty žijí ve velmi drsných podmínkách v oblastech, kde teplota klesá i k – 40 °C. Pro kašmír je vhodná jen jejich spodní podsadová srst. Z jedné kozy se získá pouze 50 až 150 gramů vlny prvotřídní kvality. Na jeden svetr průměrné velikost je tak potřeba srst ze zhruba tří až pěti koz.

Jak se o kašmír starat? To vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související