Co jsou to mimikry a jak fungují?

26. září 2022

Napodobení, klam, zmatení. Tak by se dala popsat schopnost živočichů i rostlin, která jim umožňuje přežít. Jak to vypadá v praxi?
Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Slovem mimikry označujeme u rostlin nebo živočichů schopnost maskovat se. A to napodobováním něčeho jiného nebo splynutím s okolím. Využívají ho jak predátoři, kteří se snaží nenápadně přiblížit ke kořisti, tak i zvířata, která se snaží přežít.

Často například mají zvířata barvu srsti přizpůsobenou okolí, ve kterém žijí. Díky tomu z něj nevyčnívají a téměř s ním splynou. Některé jinak neškodné druhy naopak zbarvením nebo i tvarem předstírají, že jsou jiné, například jedovaté, zvíře, aby na ně dravci ztratili chuť.

V přírodě tak potkáte hmyz vypadající jako uschlý list nebo ptáka, který předstírá jedovatou larvu. Existují i rostliny, jejichž květ vypadá a voní jako samičky různých druhů hmyzu, čímž láká hmyzí samečky k opylování.

Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související