Co všechno se dá složit z papíru? Objevte krásu origami

30. listopad 2023

Kdy se začalo považovat skládání origami za umění a k čemu může být dobré? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Slovo origami znamená: skládat papír. Tahle kratochvíle pochází z dávných dob. V Japonsku je považováno za umění. K origami vám stačí kousek papíru a šikovné ruce. Pokud skládáte tradiční origami, nepoužívá se lepidlo.

K těmto skládankám patří i tradiční symbol origami, jeřáb orizuru. Jeřáb symbolizuje život a štěstí. Desítky i stovky jeřábů se zavěšují na šňůry pro štěstí třeba do bytů. Pomocí jeřábů se také prosí o uzdravení.

Většina tvarů origami má svůj vzor ve světě zvířat a rostlin, ale mohou samozřejmě představovat i něco jiného. Výsledek nemá reálnou předlohu kopírovat, má ji ztvárňovat spíše symbolicky a minimalisticky.

Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související