Dechberoucí i nechutná podívaná. Kde najdete jeskyni se svítícími červy?

6. říjen 2023

Když v této jeskyni zvednete hlavu, jako byste koukali na hvězdné nebe. Má to ale i méně romantickou stránku. Jakou? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Jako v pohádce se cítí návštěvník, který vstoupí do novozélandského jeskynního komplexu Waitomo. Celý strop nádherně světélkuje a jde o nejznámější jeskyně pro pozorování svítivých larev na Novém Zélandu. Proto nám posluchač Mišo napsal, abychom vám tohle tajemné místo představili ve Zvídavci.

Novozélandský jeskynní komplex Waitomo

Jde o larvy světlušek, speciálních brouků a taky dvoukřídlého hmyzu s názvem bedlobytka novozélandská, které se přezdívá také houbový komár. Všechny ty to larvy září. Tento proces se nazývá bioluminiscence. 

Svítící larvy v novozélandském jeskynním komplexu Waitomo

Z larev bedlobytek visí vlákna slizu s lepkavými kuličkami. Světlo k nim má přilákat potravu, která se na sliz přichytí a larvy si svačinku vytáhnou k sobě a snědí. Tyhle slizové liány mohou mít až půl metru!

Mohou se do jeskyní dostat turisté? A co tam vlastně larvy jedí? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související