Jsou diamanty opravdu věčné? Co je může poškrábat nebo i zcela zničit?

15. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jak se dá zničit jeden z nejtvrdších přírodních materiálů - diamant?

Diamant je jedním z nejtvrdších minerálů na světě a nejdražším drahokamem vůbec. Jaké vlastnosti mu lidé v minulosti přisuzovali a kde se těží? Poslouchejte!

Slovo diamant je odvozeno z řeckého slova adamas – neporazitelný a nezničitelný. A takový skutečně je. Tedy skoro. Poškrábat ho dokáže jen jiný diamant. A dokonce je i způsob, jak ho zničit. Může totiž shořet. Potřebovali byste k tomu ale teplotu až 800 stupňů.

Takhle vypadá surový diamant před broušením

Jaké vlastnosti diamantům přisuzovali naši předkové? A jak si mysleli, že vznikly? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Dvě minutky plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

Spustit audio

Související