Jsou diamanty opravdu věčné? Co je může poškrábat nebo i zcela zničit?
Diamant je jedním z nejtvrdších minerálů na světě a nejdražším drahokamem vůbec. Jaké vlastnosti mu lidé v minulosti přisuzovali a kde se těží? Poslouchejte!
Slovo diamant je odvozeno z řeckého slova adamas – neporazitelný a nezničitelný. A takový skutečně je. Tedy skoro. Poškrábat ho dokáže jen jiný diamant. A dokonce je i způsob, jak ho zničit. Může totiž shořet. Potřebovali byste k tomu ale teplotu až 800 stupňů.
Jaké vlastnosti diamantům přisuzovali naši předkové? A jak si mysleli, že vznikly? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!
Zajímavosti, podivnosti i perličky
Dvě minutky plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05.
Zapojte se a napište nám
Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!
Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.
Související
-
Co znamená, když někomu darujete žlutou růži? Vyznáte se v květomluvě?
Květiny nejsou jen krásné, mají svou symboliku a jedinečné významy. Záleží na druhu, barvě a také na počtu kusů v kytici. Proč vůbec květomluva vznikla?
-
Koupel v tomhle jezeře by vás zabila. Proč a kde leží?
Jezera patří mezi důležité ekosystémy. Některá díky velikosti a slanosti zaměňujeme s mořem, jiná jsou turistickým atrakcemi, třeba kvůli svému zbarvení.