Jak to, že je v New Yorku 6 ráno, když u nás je poledne? Co jsou to časová pásma?

17. únor 2023

Kdy se začal používat pásmový čas? Můžete prožít stejný den dvakrát? A podle jakého času se řídí na severním a jižním pólu? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Možná vás to překvapí, ale všude na světě není stejný čas. Když je v České republice pravé poledne, tedy 12:00, tak v New Yorku je 6:00 ráno, v Londýně 11:00 dopoledne a třeba v Bangkoku je 18:00, tedy večer.

Mohou za to časová pásma, která si lidstvo zavedlo v 19. století. Do té doby se čas nekoordinoval celosvětově. V každém městě byl místní čas, který se řídil sluncem. Šlo tedy o sluneční čas.

Čas se začal celosvětově ladit až kvůli železnici, aby mohly vzniknout jízdní řády a aby doprava, pošta i celkový dovoz zboží byly přehlednější.

Jaká časová pásma existují a jak čas ovlivňuje rozdělení na zimní a letní? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související