Každé třetí sousto jídla máme díky včelám. Proto jsou nejdůležitější organismus na světě
Ve které jeskyni jsou znázorněny první zmínky o včelaření? Jak jsou včely staré? A kolik medu vyprodukuje jedna včela za celý život? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.
Hostem Klubu Rádia Junior byl včelař Augustin Uváčik. O tom, kolik medu včely vyprodukují, jak dlouho lidstvo se včelami hospodaří nebo proč se staly nejdůležitějšími živočichy naší planety si povídal s moderátorkou Janou Rychterovou a dětskou moderátorkou Barčou Hradskou.
Pravěké včelaření
Soužití člověka a včel je nám známé již z dávné historie. „První zmínka, kdy se setkává člověk se včelami, je znázorněna v Pavoučí jeskyni ve Španělsku,” říká včelař. Jedná se o skalní malbu, na které včelař s mošnou v ruce vybírá hnízdo včel. Tato malba pochází z doby kamenné, je tedy stará několik tisíc let.
Včely byly znázorňovány i ve starém Egyptě. „Včela medonosná je tady už od druhohor, takže včely si pamatují velice dobře, jak vypadá brontosaurus,” směje se Augustin Uváčik.
Půl lžičky medu za život
Včely opylují květy, ze kterých získávají nektar, tedy budoucí med. Jedná se o sladkou šťávu, která má vysoký obsah vody. „Včela tam přilétne, nasaje nektar a opylí rostlinu. Ta rostlina pak může mít semena a může se rozmnožovat,” popisuje oboustranně prospěšný proces. Do úlu včelky nektar přinesou v medném váčku a dále ho poté zahušťují.
Práci mají pečlivě rozdělenou. Jsou včely, které sbírají jenom pyl, některé jen nektar, jiné zase oboje. A některé sbírají třeba jen vodu.
Tímto postupem tedy vzniká med, jaký si třeba dáváme do čaje. Jedna včela ho za celý svůj život vyprodukuje přibližně jen půl lžičky.
Nejdůležitější organismus světa
Čtěte také
Před pár lety byla včela označena Organizací spojených národů (OSN) za nejdůležitější organismus na světě. A to právě vzhledem k její opylovací činnosti. Díky opylování totiž rostliny mohou plodit. „Ve světě je včela medonosná považovaná za důležitého živočicha, aby na světě nebyl hladomor,” překvapuje včelař. „Včela nám díky opylování dává každé třetí sousto jídla,” doplňuje.
Pokud je včelaření vaše vášeň, nebo vás zajímá, jak život v úlu funguje a kdo to jsou včely samotářky, pusťte si Klub Rádia Junior.
Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>
Související
-
Proč některé včely po bodnutí umřou a umíte správně vyndat žihadlo?
Jaký je rozdíl mezi bodnutím včelou a vosou? Může být nebezpečné a co nejrychleji zmírní bolest?
-
Květů v krajině ubývá, varuje včelař. Co všechno nám dávají včely kromě medu?
Jaké stavby si staví včely ve volné přírodě a jaké zásoby si dělají? A dají se na zahradě chovat čmeláci?
-
Co by se stalo, kdyby ze světa zmizeli brouci, včely a další hmyz?
K čemu je potřebný hmyz a mohla by příroda existovat bez něj? Biolog Milan Řezáč prozradil i to, jestli mají brouci kostru a jak to chodí u včel.
Nejposlouchanější
-
Labutí princ. Krásná pohádka o velké lásce s Vlastimilem Brodským a Lindou Rybovou
-
Strašlivé příhody z jedné rekonstrukce. Vtipné trampoty s dělníky vypráví Ota Jirák
-
Jak Kuba vyzrál na Papejše. Veselé vyprávění o zlomyslných skřítcích s Bárou Hrzánovou
-
Křesadlo. Kouzelná pohádka od H. Ch. Andersena s Ondřejem Vetchým