Kde leží duhová hora Vinikunka a jak získala své barvy?

14. únor 2023

Vypravte se s námi na úchvatnou horu, která láká turisty svými barvami. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Výjimečná hora ležící v Peru v pohoří And se jmenuje Vinikunka a skutečně stojí za pohled. Hraje totiž všemi barvami. Dalo by se říci, že je duhová.

Za jedinečný vzhled může sopečná činnost a vyvřelé minerály. Hora byla vždy pokryta sněhem a ledem a nikdo netušil, co se pod ledovou vrstvou skrývá. Vlivem klimatických změn a globálního oteplování ale její sněhovo-ledová pokrývka zmizela a odhalila barevnou nádheru.

Za červenou barvu na usazených horninách může oxidující železo, oranžová a žlutá jsou dílem sulfidu železa a třeba tyrkysová je tam zase díky chloritanu, který reaguje s okolními sulfidy.

Jak vysoká je duchová hora? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související