Jak obrovská je manta obrovská a proč se jí říkalo ďábelská ryba?

19. říjen 2023

Kde manty žijí a jsou nějak nebezpečné? Seznamte se s fascinující obyvatelkou moří. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Mořská paryba manta obrovská je největším druhem rejnoka. Její ladný pohyb v moři připomíná ptačí let. Dorůstá velikosti kolem 3 až 5 metrů a rozpětí jejích ploutví má průměrně kolem 6 metrů. Existují ale i větší jedinci. Protože má celkem typický tvar hlavy s dvojicí laloků, které připomínají rohy, přezdívalo se jí ďábelská ryba. Ve skutečnosti ale nebezpečná není.

Není dravec, živí se unášeným planktonem, larvami ryb, některými druhy korýšů a někdy i malými rybami. To vše manty nasávají do úst během pohybu, využívají k tomu laloky na hlavě, které směřují vodu do široké tlamy.

Víc vám o mantách prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související