Kdy se u nás začalo jezdit vpravo a proč se v některých zemích řídí vlevo?

2. květen 2023

V některých zemích se řídí vpravo a v jiných vlevo. Proč to tak je a která varianta je ta „správná“? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

V České republice máme pravostranný provoz. Řidič sedí ve voze na levé straně. Ale nebylo to tak vždy. S jízdou vpravo se u nás začalo v roce 1939. Takže takhle jezdíme něco přes 80 let.

Kromě Česka využívají pravosměrný provoz zhruba dvě třetiny světové populace. Jízdou vlevo je naopak známá Velká Británie, jezdí se tak i v Austrálii, na Novém Zélandu, v Indii, Indonésii nebo třeba v Japonsku a na Kypru.

Která z těchto dvou variant je správnější a má delší tradici? Z historických pramenů vyplývá, že se na koních od pradávna jezdilo vlevo. Vždy totiž převažovali praváci a meč se nosil na levé straně. Proto se muselo na levé straně taky jezdit. V případě útoku ze strany protijedoucího soupeře se jim lépe tasil meč pravou rukou. 

Proč se v 18. století začala prosazovat jízda vpravo? Jak tuto varinatu podpořil známý vojevůdce Napoleon? A jak to vypadalo, když se u nás změnil směr jízdy v roce 1939? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související