Kolik let je Večerníčkovi? Jeho pětiletý dabér dostal 60 korun

12. říjen 2022

Jak se jmenoval první Večerníček? A kdo se podílel na znělce? Mají pohádky na dobrou noc i v jiných zemích než u nás? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Každý určitě někdy viděl večerníček. Je to už taková tradice před usnutím, stejně jako čištění zubů. Ale věděli jste, že Večerníčkovi bylo letos v roce 2022 57 let? Vysílá se od 2. ledna 1965. Existuje už zhruba 400 různých cyklů pohádek na dobrou noc.

Otestujte si své znalosti večerníčků v kvízu:

Ze začátku si děti mohly večerníček zapnout jen jednou týdně v neděli. Neodmyslitelně je s Večerníčkem spjatá taky znělka, která je nejdéle vysílanou českou televizní znělkou. 

Hlas Večerníčkovi ve znělce propůjčil pětiletý chlapec Michal Citavý, který za roli dostal 60 korun československých. Autorem její výtvarné stránky je Radek Pilař a hudbu složil Ladislav Simon.

Mají podobnou televizní tradici i v jiných zemích? Který večerníček má nejvíc dílů? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související