Proč a jak rychle vysychá Aralské jezero? Dá se ještě zachránit?

3. srpen 2023

Bezodtoké slané jezero ležící v Uzbekistánu a Kazachstánu bylo dříve čtvrtým největším jezerem světa. Dnes je na něj ale smutný pohled. Proč? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Dříve se mu dokonce říkalo moře. To ale dnes Aralské jezero nepřipomíná ani vzdáleně. Ještě nedávno bylo přitom obrovské. Dokonce se pyšnilo titulem čtvrtého největšího jezera na světě!

Dnes je vna něj ale smutný pohled, protože v něm ubývá voda a okolí se mění na poušť. Rozpadlo se na několik menších jezírek a i ta postupně mizí. Do roku 2003 přišlo jezero o 80% objemu a dvě třetiny rozlohy.

Lidé totiž vodu z řek, které jezero napájejí, potřebují pro zalévání polí, odvádějí ji jinam a do jezera tak doputuje už jen malé množství. To je navíc silně znečištěné. Na rozpraskaném dně jezera s nánosem soli tak smutně trůní rezavé vraky lodí.

Proč je vysychání Aralského jezera taková ekologická katastrofa? Dá se ještě zachránit? A zkouší to vůbec někdo? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související