Mihule se živí krví a může být jedovatá. Dříve to byla pochoutka. Kde žije?

9. květen 2023

Proč je dříve běžný živočich ohrožený? Jaké druhy existují?  Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Mihule patří ke kruhoústým rybovitým obratlovcům a jejich tělo má podobný tvar jako tělo úhoře. Byly součástí jídelníčku našich předků a dokonce šlo o delikatesu. Marinovaly se, vařily, udily i pekly, jen bylo třeba dávat pozor na mihulí sliz a sérum, protože ty jsou jedovaté. Dnes už jsou u nás mihule chráněné a jejich lov je zakázán, protože jich je málo.

Existuje přes 40 druhů mihulí a asi 18 z nich se živí sáním krve ryb. U náš žije už jen mihule potoční a mihule ukrajinská, a ty krev nesají.

Která stádia vývoje mihule má? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související