Proč vlk nikdy nesežere havrana? O jejich tajemném přátelství věděli už indiáni

4. červen 2024

Jak to, že vlk nikdy úmyslně nezabije havrana nebo krkavce a ani by je nikdy nesežral? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Mezi vlky a krkavcovitými ptáky existuje zvláštní pouto. Všimli si ho už američtí indiáni před stovkami let. Jejich spojenectví se dá vysvětlit jednoduše tím, že z něj mají obě strany výhody. Havrani nebo krkavci dokáží rychle najít uhynulé zvíře, ale svými zobáky neprorazí často tvrdou kůži. Musí tak čekat, až přijde vlk a mršinu rozsápe. 

Vlci a havrani spolupracují a navzájem se neohrožují

Vlk zase díky ptačímu křiku snadno najde potravu. Když zase vlk uloví kořist a nažere se, další na řadě jsou na takové hostině právě černí opeřenci. To ale není to nejzajímavější.

Byly pozorováni ptáci, kteří se přetahovali s mladými vlčaty o klacíky. Zkrátka si spolu hráli. Vlk je taky nikdy vědomě nezabije, a když narazí na mrtvého jedince, nikdy ho nesežere. Zní to jako přátelství, ne? :-)

Víc už vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související