Tahle zvířata už nikdy nikdo neuvidí. Proč vyhynul pták dodo zvaný blboun nejapný?

2. srpen 2023

Na světě žije spousta krásných zvířat, smutnou pravdou ale je, že nebýt člověka, bylo by jich tu daleko víc. Proč už nepotkáte ptáka dodo nebo zebru kvaga? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Důvodů, proč některé zvíře a jeho druh navždy zmizí z přírody, může být hned několik. Někdy za to bohužel může člověk. V dlouhé historii lidského rodu jsme se takhle „postarali“ hned o několik druhů. Někdy je lidé prostě vylovili, jindy zase do jejich prostředí zavlekli jiná zvířata, která původní faunu vyhubila.

Na lidi doplatil i pták dodo, tedy přesněji dronte mauricijský. Ten byl vyhuben už v 17. století. Šlo o nelétavého ptáka objeveného portugalskými námořníky na ostrově Mauricius v druhé polovině 16. století. Z lidí dronte vůbec neměl strach. Portugalci mu proto začali přezdívat doudou – malý hlupák. Dodo měl i další přezdívky, třeba blboun nejapný.

Na jeho zmizení se zřejmě nejvíc podepsalo to, že lidé jedli jeho vajíčka a bránili tím jeho rozmnožování. Maso doda prý nechutnalo dobře, lidé mu říkali i hnusňák. Na ostrov navíc námořníci zavlekli kočky, psy a krysy, před kterými neměl nelétavý pták šanci.

Jaká další zvířata tu ještě nedávno žila, ale vy už je nikdy neuvidíte? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související