Roztomilí mořští klauni umí používat nástroje. Proč papuchalků ubývá?

3. červen 2024

Kolik druhů papuchalků existuje a jak dlouho vydrží pod vodou? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Existují tři druhy papuchalků a všichni si jsou velmi podobní a nepřehlédnutelní. Žijí ve velkých koloniích na útesech a ostrovech a svá krátká křídla využívá nejen k létání, ale taky k plavání. Papuchalkům se přezdívá mořští papoušci a pro jejich kolébavou chůzi taky mořští klauni.

Papuchalek má zobák uzpůsobený k udržení hned několika rybek

Fascinující taky je, že tito mořští ptáci dokáží používat nástroje. Například papuchalk severní používá nástroje k údržbě těla, třeba klacík k tomu, aby se poškrábal. Za potravou se potápí a to do poměrně velké hloubky, až 60 metrů, pod vodou vydrží až pět minut. Jeho jazyk a horní čelist jsou pak poseté spoustou drobných trnů, což mu umožňuje udržet v zobáku i více než 10 rybek najednou.

Proč tihle roztomilí ptáčci ubývají? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Všechny díly najdete tady na webu Rádia Junior >>

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související