Bojíte se zubaře? Buďte rádi, že nežijete v minulosti. Jak se pečovalo o chrup a proč se zuby kazí?

27. červenec 2023

Až si poslechnete, jak se o zuby pečovalo třeba ve středověku, budete ještě rádi za naše moderní zubaře. Dá se problémům s chrupem nějak předejít? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Zuby se lidé snažili léčit i v dávné minulosti. Zubařské zákroky probíhaly už několik tisíc let před naším letopočtem. Jejich úroveň a jistě také bolest, kterou způsobovaly, byla ale o dost horší než dnes. 

Čtěte také

Zubní červi

Zhruba až do 18. století si lidé mysleli, že kazy způsobují zubní červi. Ve středověku zase bolavé zuby trhali kováři. 

I v minulosti ale existovali vzdělanci, kteří doporučovali problémům předcházet a o zuby pečovat. Ve starém Řecku a Římě se používala párátka a Indové si zase čistili zuby snítkami fíkovníku.

Proč se zuby kazí

A proč se vlastně zuby kazí? Hlavní příčinou je nedostatečná zubní hygiena v kombinaci s nevhodnou stravou. Zubní kaz vzniká působením zubního plaku. Ten se vytváří celý den a je plný bakterií, které se živí cukry z přijímané potravy. Odpadním produktem těchto bakterií jsou pak kyseliny, které naleptávají a narušují zubní sklovinu.

Z čeho se dřív vyráběly náhrady zubů? Poslechněte si celé audio. Eva Sinkovičová pro vás vypátrala ještě spoustu dalších zajímavostí.

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související