Chytrá kavka si dokáže zapamatovat nebezpečného člověka. Jak ji poznat od vrány?

10. duben 2024

Hledají si partnera na celý život. Jak moc jsou inteligentní a společenské? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Kavka obecná je daleko zajímavější pták, než si možná myslíte. Lidé si ji často pletou s vránou. Je totiž taky černá. Ale na rozdíl od vrány má šedavou zadní část hlavy, bílé oči a krátký silný zobáček.

Zábavná a společenská

Kavka je hodně společenská a tvoří páry, které jsou spolu často celý život. Tenhle opeřenec se dokáže spřátelit i s člověkem. Je učenlivá a dokáže si vytvořit silné pouto.

Kavky tvoří páry na celý život

V minulosti ji někteří lidé chovali jako domácího mazlíčka a vybírali kvůli tomu malé kavky z hnízd. U nás to už ale není povolené. Kavka je totiž silně ohrožený druh a je chráněná.

Straka (vlevo) a kavka (vpravo) si poměřují síly

Mazaná a pamatuje si

Kavky jsou velmi chytré. Mají velký mozek a podle experimentů údajně umí počítat do šesti. Dokáží si dokonce zapamatovat člověka, který pro ně představuje nějakou hrozbu. I když s ním neměla konkrétní kavka sama špatnou zušenost, pozná ho podle varovného křiku ostatních kavek a zapamatuje si ho. 

Daleko víc vám o kavkách prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10.

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související