Čím se svítilo před vynálezem elektřiny?

10. listopad 2023

Svítili si naši předkové svíčkami? Kdy se začal používat petrolej? A kdo byl lampář? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Dnes zkrátka cvaknete vypínačem a rozsvítí se žárovka. Jak to ale dělali naši předkové před vynálezem elektřiny? Čím se svítilo?

Nejprve otevřeným ohněm, v pozdějších dobách loučemi nebo pochodněmi a pak taky olejovými lampami. První olejové svítilny ale znaly už starověké civilizace. Samozřejmě nesmíme zapomenout taky na svíčky. Ty ale byly původně vzácným zbožím a až do novověku je využívala hlavně šlechta a církev.

Kdy se objevila elektřina? A co dělal lampář? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související