Čím se svítilo před vynálezem elektřiny?
Svítili si naši předkové svíčkami? Kdy se začal používat petrolej? A kdo byl lampář? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Dnes zkrátka cvaknete vypínačem a rozsvítí se žárovka. Jak to ale dělali naši předkové před vynálezem elektřiny? Čím se svítilo?
Nejprve otevřeným ohněm, v pozdějších dobách loučemi nebo pochodněmi a pak taky olejovými lampami. První olejové svítilny ale znaly už starověké civilizace. Samozřejmě nesmíme zapomenout taky na svíčky. Ty ale byly původně vzácným zbožím a až do novověku je využívala hlavně šlechta a církev.
Kdy se objevila elektřina? A co dělal lampář? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!
Čtěte také
Zajímavosti, podivnosti i perličky
Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10.
Zapojte se a napište nám
Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!
Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.
Související
-
Jak funguje parní stroj a co všechno dřív poháněl?
Které století bylo stoletím páry? Proč byl vynález parního stroje tak důležitý? A na jakém principu parní stroj vlastně funguje?
-
Proč hořící dřevo praská? Které je nejhlučnější?
Jak vzniká zvuk praskajícího dřeva? Jaké dřevo praská nejvíc a jak dlouho by se mělo dřevo nechat vysušit, než ho použijete k rozdělání ohně?
-
Podcast Zvídavec zná odpověď na každou otázku. NEJ zajímavosti ze světa lidí i zvířat
Eva Sinkovičová odhaluje ve svém podcastu neuvěřitelné zajímavosti, podivnosti a perličky. Proč prdy smrdí? Kolik času za život prospíme a proč má velbloud hrby?