Člověk za den spotřebuje neskutečných 4 500 litrů vody. Jak je to možné?

20. září 2023

Kolik vody je potřeba na výrobu 1 litru mléka? Co všechno tvoří naši vodní stopu? A co se dá dělat pro její snížení? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Každý z nás denně spotřebuje na pití, mytí, splachování, vaření a praní průměrně 90 litrů vody. To je ale jen malá část naší opravdové denní spotřeby vody. Takzvaná vodní stopa je totiž 4 500 litrů na osobu a den.

Započítává se do ní i voda použitá na produkci potravin, které jsme za den snědli, na výrobu našeho oblečení nebo produktů naší každodenní potřeby (mobil, počítač a tak podobně). Při takové vodní stopě by voda spotřebovaná jedním člověkem za dva měsíce naplnila 25 metrů dlouhý plavecký bazén. To je celkem síla, ne?

Kolik vody je potřeba na výrobu jednoho litru mléka? Dá se s vodou nějak šetřit? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec, který připravila spolu s projektem Recyklohraní. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související