Havýš rohatý je podivná, ale krásná rybka. Čím je nebezpečný?

29. září 2023

K čemu tahle ryba potřebuje rohy? Proč může být havýš pro ostatní ryby v akváriu nebezpečný? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Když havýš rohatý plave, působí to spíš, jako by se vznášel. Je to tím, že nemá šupiny, ale kostěné destičky. Jeho tělo je tak neohebné a havýš tím pádem plave zvláštně a velmi pomalu.

Havýš rohatý

Tahle rybka je výrazně zbarvená, žluté tělo zdobí modré tečky a linky. Nejzajímavější jsou její rohovité výrůstky na hlavě a v okolí zadní ploutve. Díky nim dostala své jméno rohatý. Vyskytuje se třeba v Rudém moři a Indo-Pacifiku v blízkosti útesů.

Havýš se dá chovat chovat i v akváriu. Protože ale ve stresu vylučuje toxický jed, může otrávit ostatní ryby. Nebojí se ani kousnout člověka, pokud by ho například při úpravě akvária nějak obtěžoval.

Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související