Jak dlouho žijí nejstarší stromy a co se dá poznat z letokruhů?
Co žije déle – člověk, zvíře, nebo strom? Jak se pozná věk stromů a co jsou to letokruhy?
Nejstarší lidé na světě se dožívají kolem sta let, maximálně pár let přes stovku. U zvířat se rekordní věk pohybuje kolem dvou set let nebo trochu přes. Ale takové stromy mohou obývat náš svět i několik tisíc let. Jak se dá jejich věk zjistit?
To vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!
Čtěte také
Zajímavosti, podivnosti i perličky
Dvě minutky plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05.
Zapojte se a napište nám
Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!
Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.
Související
-
Proč si hura chřestivá vysloužila přezdívku dynamitový strom?
Tropický stálezelený vysoký strom z čeledi pryšcovitých je děsivý. Na kmeni má velké trny a dokáže ronit jedovatou tekutinu.
-
Stromy mají obrovskou paměť. V Česku najdete i 1000 let staré exempláře
Se zoologem a přírodovědcem Karlem Keroušem poodhalíme tajemství letitých stromů. Jak staré stromy u nás najdete a proč jsou některé památné?
-
Chodící stromy existují jen v pohádkách. Nebo ne?
Když se řekne kráčející strom, tak vás možná napadnou Enti – bytosti z Pána prstenů. Co když ale něco podobného opravdu existuje?