Jak poznat, jestli jste zamilovaní a co se při tom v lidském těle děje?

16. prosinec 2021

Zamilováváme se spíše srdcem, nebo hlavou? Jak to vypadá v mozku zaláskovaného člověka? A jak vůbec poznáme, že jsme zamilovaní? 

Zamilovanost je považována za něco, o čem nerozhodujeme rozumem. Důležitou roli hrají chemické reakce v našem těle. Člověk má pocit, že je omámený. Výsledky věděckých studií ukázaly, že mozek zamilovaného člověka vypadá podobně jako mozek někoho, kdo užil drogy.

Svou roli v tom hraje také fenylethylamin, hormon přezdívaný droga lásky. K utlumení jeho produkce dochází teprve po 12ti až 13ti měsících od propuknutí zamilovanosti. Že nás tenhle chemický koktejl opravdu dot ovlivňuje ukazuje i to, že zamilovaní prý méně cítí fyzickou bolest. Zajímá vás víc?

Další neuvěřitelné věci o zamilovanosti vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

Spustit audio

Související