Ze spaní někdy mluvil skoro každý. Můžeme na sebe něco prozradit a které slovo říkáme nejčastěji?
Mluvení ze spaní se odborně nazývá somnilogie nebo somnilokvie. Většinou trvá pár vteřin, ale zaznamené jsou i proslovy trvající 15 minut.
Když někdo mluví ze spaní, vůbec o tom neví. Je tedy možné, aby na sebe prozradil nějaké tajemství? Podle vědců ne. Někteří se přiklání k tomu, že mozek třídí myšlenky a zážitky a během toho k mluvení dochází, jiní věří, že jde o vedlejší jev snění.
Každopádně z nás většinou vychází úplné nesmysly. Díky pokusům se ukázalo, že často nadáváme a jsme agresivní. Jaké slovo zkoumaní spáči říkali vůbec nejčastěji? To vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!
Zajímavosti, podivnosti i perličky
Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05.
Zapojte se a napište nám
Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!
Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.
Související
-
Jak se chovat k náměsíčnému člověku? Dokáže komunikovat a je dobré ho probudit?
Náměsíčnost neboli somnambulismus je spánková porucha, která se objevuje většinou u dětí do dvanácti let. Někdy jí trpí ale i dospělí. Co se při náměsíčnosti děje?
-
Kolik času člověk za život prospí?
Bez spánku se nedá žít. Kvalitní pravidelný odpočinek je naprosto zásadní. Jak velkou část života strávíme spaním?