Ze spaní někdy mluvil skoro každý. Můžeme na sebe něco prozradit a které slovo říkáme nejčastěji?

6. prosinec 2021

Mluvení ze spaní se odborně nazývá somnilogie nebo somnilokvie. Většinou trvá pár vteřin, ale zaznamené jsou i proslovy trvající 15 minut.

Když někdo mluví ze spaní, vůbec o tom neví. Je tedy možné, aby na sebe prozradil nějaké tajemství? Podle vědců ne. Někteří se přiklání k tomu, že mozek třídí myšlenky a zážitky a během toho k mluvení dochází, jiní věří, že jde o vedlejší jev snění.

Každopádně z nás většinou vychází úplné nesmysly. Díky pokusům se ukázalo, že často nadáváme a jsme agresivní. Jaké slovo zkoumaní spáči říkali vůbec nejčastěji? To vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

Spustit audio

Související