Jak se měnilo líčení. Proč si Egypťané malovali černé oční linky a kdy byla moderní bílá pleť?

20. červen 2022

Krásu a líčení řešily ženy a dokonce i muži už v dávných dobách. Někdy to bylo doslova životu nebezpečné. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

První kosmetické přípravky se používaly už ve starém Egyptě před pěti tisíci lety. Lidé si tam zvýrazňovali hlavně oči, a to protáhlými černými linkami. Nebylo to jen kvůli kráse. Líčení sloužilo i jako ochrana před ostrým slunečním světlem, pískem a očními infekcemi. Tenhle styl očních linek se stále vrací do módy i po tolika letech.

Když byla mnohem později v módě bílá pleť, neváhaly se zase ženy potírat přípravky, které obsahovaly jedovaté látky. Co všechno ještě pro svůj vzhled lidé v minulosti dělali?

Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související