Jak vznikly názvy Praha a Brno? Víte, které město v překladu znamená voňavý přístav?

18. leden 2022

Název města může být odvozen od původních obyvatel, podle prostředí, nějaké události nebo zakladatele. Odhalte, jak to bylo třeba s Prahou a Brnem.

Pro název Praha mají odborníci hned několik možných vysvětlení. Mohlo vzniknout ze slova práh podle prahů, tedy peřejí na Vltavě nebo podle prahů neboli trámů přes vltavský brod (tedy místo, kde je v řece tak málo vody, že ji můžete přejít, aniž byste museli plavat). Existuje ale i verze, že Praha souvisí se slovy pražiti a vyprahlý. 

To původ pojmenování města Brna má k vyprahlosti opravdu daleko. A víte, jak a které  světové město si vysloužilo poetický název, který v překladu znamená „voňavý přístav“? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Tento díl vznikl ve spolupráci s časopisem Epocha.

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

Spustit audio

Související