Jaký je rozdíl mezi stalaktitem a stalagnátem? Kde je největší krápník v Česku?

5. květen 2022

Jak rychle rostou krápníky? Poradíme, kde najít ten největší u nás. Měří 8 metrů! Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Kdo ještě nikdy neviděl žádný krápník, může si ho představit jako rampouch. Jen není průhledný. Vzniká tak, že třeba v jeskyni ze stropu kape voda a usazování v ní rozpuštěného vápence vytváří zajímavé výrůstky. Ty přibývají velmi pomalu. Celé krápníky jsou pak staré stovky a tisíce let. Největší krápník u nás najdete v Moravském krasu v jeskyni Řečiště.

Krápníky dělíme na stalaktity, stalagmity nebo stalagnáty. Jak poznat, který je který?

Stalaktit

Roste ze stropu jeskyně směrem dolů.

Stalagmit

Roste od země směrem nahoru (často vzniká přímo pod stalaktitem).

Stalagnát

Když se stalaktit a stalagmit spojí, vznikne stalagnát, neboli krápníkový sloup, který sahá od země až do stropu jeskyně.

Vlevo vidíte stalaktity rostoucí dolů ze stropu, vpravo stalagmity rostoucí zdola nahoru a uprostřed sloup stalagnát, který vznikl jejich spojením

Kolik jeskyní v česku máme? Víc zajímavostí o krápnících a jeskyních vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související