Je macarát jeskynní potomek draků? Žije až 100 let a bez jídla vydrží roky

24. srpen 2023

Jaké to asi je, celý život strávit ve tmě? Své o tom ví tajemný tvor olm, zvaný také macarát jeskynní. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Obojživelníka macaráta jeskynního byste našli na jediném místě na světě (takovým tvorům se říká endemity). Žije v Postojnských krasových jeskyních ve Slovinsku a všechen svůj čas tráví ve tmě. Nemá proto vyvinuté oči a jeho kůže je téměř bez pigmentu, a proto světle růžová.

Macarát je hvězdou slovinských krasových jeskyních a prodává se i jako suvenýr

Olmové se vyskytují na těžko dostupných místech, a tak o nich moc nevíme. Dřív je lidé považovali za malé potomky draků, což je samozřejmě nesmysl. Jisté je, že se běžně dožívají 70 let, rekordní kousky mohou oslavit i stovku. Bez jídla zvládnou díky tukovým zásobám vydržet údajně až 10 let. Jen si to představte.

Kresba olma - macaráta jeskynního

Co macarátovi nejvíc chutná? A co všechno k životu potřebuje, aby se dožil tak vysokého věku? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související