Kapok sloužil jako výplň plovacích vest, dnes se z něj šije outdoorové oblečení. Na čem roste?

11. září 2023

Vypadá jako nadýchaná vata a našli byste ho v tobolkách mohutného stromu vlnovce pětimužného. Ten je opravdu fascinující. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Až 70 metrů vysoký tropický strom z čeledi slézovitých patří k nejvyšším stromům tropických deštných lesů. V období květu se hraje jeho koruna všemi barvami. Růžové, červené i bílé květy zápachem připomínají sýr nebo kyselé mléko.

Vlnovec pětimužný

Z jeho plodů ve tvaru tobolek se získává duté vlákno zvané kapok, kterému se říká také rostlinné peří nebo rostlinné hedvábí. Vnitřní stěny a přihrádky tobolek jsou pokryty špinavě bílou hebkou a lesklou vlnou. Když dozrají a puknou, vlna se vyvalí ven.

Tak vypadá kapok. Když tobolky vlnovce pětimužného dozrají a prasknou, vypadá strom jako obsypaný chomáčky vaty

Vlákna mají lehkou a pevnou strukturu a používají k vycpávání matrací a polštářů. Jsou také vhodným materiálem pro outdoorové oblečení. Tento materiál je hypoalergenní, odolný proti plísním a škůdcům, dobře izoluje teplo a je antibakteriální. V minulosti se používal i jako výplň plovacích vest, protže se ve vodě nepotápí. 

Vlnovec petimužný zatopený řekou Negro při záplavách v amazonském pralese

Na co se používají listy tohoto mohutného stromu? A proč ho místní obyvatelé považují za posvátný? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související