Kde vynalezli ohňostroje a jak to, že jsou barevné?

6. únor 2023

Kdy se dostaly do Evropy? Na dvoře kterého panovníka byly ohňostroje populární? A jak je možné, že jsou některé i barevné? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Ohňostroje máme spojené se silvestrovskými oslavami. Kam ale sahá jejich historie? Představte si, že až do staré Číny, vraťme se zhruba o dva tisíce let zpět. Existují hned dvě legendy, jak ohňostroj vznikl.

Aby ohňostroj fungoval, potřebuje tři základní přísady. První je palivo, druhá složka je okysličovadlo a pak samozřejmě nesmí chybět teplo, které zajistí výbuch. A co barvy ohňostrojů? S tím přišli Italové a to až ve 30. letech 18. století. Do střelného prachu začali přidávat další látky, které barví plamen. Například stroncium, tedy reaktivní kov nebo rozpustnou sůl chlorid barnatý, výbuch byl pak spojený s červenou a zelenou září a později přišly i další barvy. 

Jaké legendy se vyprávějí o vynálezu ohňostrojů? Kdy se dostaly do Evropy? Proč se dnes od nich ustupuje a nahrazují se třeba drony? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související