Nejbláznivější svatební tradice: Kde vykrmují nevěsty, kde je polévají špínou a kde se nesmí smát?

22. září 2023

Co se děje na tukových farmách v Mauritánii a k čemu v Německu při svatbách používají pilu? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Svatby odnepaměti provázejí různé zvyky. U nás někdy dávají ženichovi na nohu kouli, novomanželé se při hostině krmí jednou lžící, rozbíjí se talíř a tak podobně. Jaké zvyky se ale dodržují ve světě?

Třeba ve Francouzské Polynésii si po obřadu rodinní příslušníci nevěsty lehnou do řady obličejem k zemi a ženich po nich vejde jako po lidském koberci až do domu. V Německu se společná souhra novomanželů testuje při řezání dřeva velkou pilou. V Kongu je zase svatební obřad tak vážná věc, že se při něm lidé nesmí usmívat. 

Pokud se chce v Mauritánii dívka dobře vdát a stát se nevěstou, pošlou ji na takzvanou tukovou farmu, kde ji doslova cpou jídlem, aby ztloustla. To se totiž tamním mužům líbí. Podle staré skotské tradice zase musí dívka před svatbou projít očerněním, během kterého ji polévají směsí různých nevábných věcí.

Jaké další svatební zvyky byste ve světě našli? Proč se v Německu musí novomanželé ohánět s pilou? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související