Proč máme slepé střevo? Je v těle k něčemu dobré?

14. září 2023

Má nějakou funkci? Proč se dříve odstraňovalo i preventivně? A co je to apendix? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Slepé střevo je slepý výběžek, část tlustého střeva, která spojuje poslední oddíl tenkého střeva s vzestupným tračníkem. Slepé střevo má pak svůj apendix, tedy červovitý tenký výběžek, který z něj vychází.

Obrázek ukazuje náš trávicí systém i to, kde nás bolí, když máme zánět apendixu

Pokud máte zánět, tak to není zánět slepého střeva, ale právě apendixu, který se pak, pokud dojde k operaci, musí odstranit. Pro trávicí funkci střeva nemá prakticky žádný význam. Je tedy k něčemu dobrý?

To vědci stále zkoumají. Nejspíš plní řadu klíčových funkcí, pomáhají obnovovat naši imunitu a střevní mikroflóru. Dalo by se taky říci, že slepé střevo s apendixem jsou takovou zásobárnou nebo úkrytem prospěšných bakterií, které nám mohou pomoci během závažných střevních onemocnění.

Proč se dnes už apendix nevyndavá preventivně a k čemu slouží v takzvané rekonstrukční chirurgii? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související