Toxoplazmóze se říká kočičí nemoc a spousta lidí neví, že ji má. Jak ovlivňuje jejich chování?

11. leden 2023

Tahle nemoc nám může měnit psychiku. Prvoka, který ji způsobuje, v sobě má třetina české populace. Co je toxoplazmóza vlastně zač? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Toxoplazmóza je zajímavá tím, že ji má v sobě spousta lidí a ani o tom neví. Je jednou z nejčastějších forem parazitární infekce a je způsobena mikroskopickým prvokem.

Proč kočičí nemoc?

Onemocnět mohou různá zvířata, často myši. Prvok se totiž přes ně snaží dostat do koček. Jedině v nich se dokáže toxoplasma rozmnožovat. Nemusíte se ale strachovat – pokud se nakazí zdravý člověk, většinou to ani nezjistí a žádné příznaky se neobjeví. U oslabených lidí je ale nutná léčba.

Myjte si ruce

Prvoka s názvem toxoplasma gondii má v sobě asi třetina české populace, ve Francii a Německu je to ještě více lidí. Zárodky, které napadenému živočichovi zůstanou po omemocnění v těle, ho mohou trochu ovlivňovat. Například právě u myší prvok způsobí, že je myška nepozorná, zpomalená a je tak větší šance, že ji kočka uloví. Prvok se tak dostane ke svému finálnímu hostiteli. Vědci zjistili, že podobně může ovlivnit psychiku i u člověka.

Rozhodně ale není potřeba se koček bát. Důležité je jen mýt si ruce i ovoce a zeleninu a raději nejíst syrové maso. Proč? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související