Znáte rozkošného frčka čtyřprstého? Tenhle drobeček nepotřebuje pít

3. květen 2023

Kde frček žije? Jak je velký, čím se živí? A můžete ho spatřit i v České republice? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Když se řekne frček čtyřprstý, asi se většině llidí nic nevybaví. Proto Evu Sinkovičovou fanoušek Šimon poprosil, aby o tomto tvorečkovi něco zjistila. Frček je hlodavec z čeledi tarbíkovitých, je středně velký a i s dlouhým ocasem může mít až 30 centimetrů a vážit až 40 gramů. Obývá hlavně středomořské pobřeží Egypta a Libye, má rád slané bažiny a taky jílovitou poušť. Prohlédnout si ho ale můžete i u nás v České republice, třeba v zoo v Plzni.

Zajímavé je, že frček vůbec nepije, tekutinu získává jen z potravy. Pokud ale žije v zajetí, tak si vodu občas dá. Dlouhý ocas mu slouží jako kormidlo při skocích, pomocí kterých se pohybuje, umí ale chodit i po dvou, chůze však není příliš rychlá.

Čím se živí? Proč ho v přírodě ubývá? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související